Home / diy and crafts / #Repost @saglikliyasiyoruzcom with @get_repost ・・・ UYKUSUZLUK HASTALIĞI VARSA NE…

#Repost @saglikliyasiyoruzcom with @get_repost ・・・ UYKUSUZLUK HASTALIĞI VARSA NE…

#Repost @saglikliyasiyoruzcom with @get_repost
・・・
UYKUSUZLUK HASTALIĞI VARSA NEDENİ DÜŞÜK MAGNEZYUM SEVİYESİ OLABİLİR!

Uyku ne kadar önemli değil mi? Evet, insomnianın (uykusuzluk hastalığı) kanser, diyabet, sindirim sistemi sorunları, depresyon ve genel olarak yaşam süresi risklerinin artmasıyla bağlantılı olduğu görünüyor. Amerikalıların neredeyse üçte biri insomnia yaşadığını belirtiyor, bu her gece milyonlarca insanın uyuyamaması demek. Uykusuzluk hastalığının yol açabileceği sağlık sorunları göz önüne alındığında sorunun ele alınmasının ne kadar acil olduğu anlaşılabilir. Bu konuda yazılmış sayfalarca yazı olmasına rağmen insomnianın tedavisi ve önlenmesinde magnezyumun önemine pek az değinilmiştir.

Magnezyum, vücudun stresi yönetme şeklini kontrol eden enzimatik reaksiyonların düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Birçok doktor için gevşeme mineralidir çünkü vücuttaki kortizol düzeyini düşürerek stresi azaltıyor. Stres ve kaygı insomnianın bilinen nedenleri olduğundan insomnianın tedavisi ve önlenmesinde vücuttaki magnezyum seviyesinin yükseltilmesi önemlidir.

Insomnianız varsa nedenin magnezyum eksikliği olabileceğini göz önüne alarak magnezyum seviyenizi ölçtürün. Günlük magnezyum alımının erkeklerde 400 mg, kadınlarda 300 mg olması tavsiye ediliyor. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler, tohumlar, baklagiller gibi magnezyumdan zengin besinleri tüketebilir ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi hissedebilirsiniz.

Dr. David Perlmutter

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz®

Sağlıklı Yaşıyoruz notu: Prof. Dr. Canan Karatay magnezyum seviyesinin 2-2,5 aralığında olması gerektiğini söylüyor. Türkiye’de şu anda iki çeşit mg formu var. Bunlardan “oksit” olanı bir çok doktor “çöp” olarak niteliyor. Dolayısıyla geriye tek seçenek “sitrat” formu kalıyor. Biz Türkiye’de satılan ürünlerde tatlandırıcı olduğun için yurt dışandan getirttiğimiz “malat” ve “tronat” formlarını kullanıyoruz. İnşallah yakında tatlandırıcısız ürün de Türkiye’de bulabileceğiz.
Kaynak: http://www.drperlmutter.com/insomnia-low-magnesium-levels-to-blame/#more-4933

#saglikliyasiyoruzcom #sağlıklıyaşıyoruz #beslenme #beslenmeuzmanı #beslenmevediyetetik #diyet #diy


About Oleciya

web@oleciya.com

Check Also

ONLY $10!! Clip coupon and use code: G9RZ4ZWR FIRST PLEASE LIKE THEN RUN! DIRECT…

ONLY $10!! Clip coupon and use code: G9RZ4ZWR 🔥FIRST PLEASE LIKE THEN RUN! DIRECT LINK …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X